برگزاری کارگاه مناسب سازی در کرج با حضور اساتید ژاپنی

همایش فرهنگی آموزشی عملیاتی مناسب سازی در کرج با همکاری شهرداری کرج، انجمن نعناع ژاپن و اساتید ژاپنی و حضور نماینده ایثارگران جناب آقای یاوند عباسی از وزارت کشور و جناب آقای مهندس ارتقایی از معاونت عمران استانداری البرز

همایش فرهنگی آموزشی عملیاتی مناسب سازی در کرج

تاریخ همایش: ۲۶ لغایت ۲۹ فروردین ۱۳۹۶

محل همایش: تالار میلاد شهرستان کرج

برنامه‌ریزی این همایش در سه روز به‌صورت کارگاهی انجام گرفته بود و از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۴ بعدازظهر انجام گرفت.

برنامه روز اول همایش:

از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۱ صبح معارفه و لزوم پرداختن به مقوله مناسب سازی و اهمیت آن

۱۱ تا ۱۱:۳۰ پذیرایی

۱۱:۳۰ تا ۱:۳۰ صحبت درباره روش‌های مناسب سازی استاندارد و نمایش نمونه‌های عملیاتی شده در کشور ژاپن و بروشورهایی در این باره توزیع شد و مقایسه موزاییک‌های بریل موجود موزاییک‌های استاندارد توسط تمام حضار با استفاده از عصای سفید اتفاق افتاد.

۱:۳۰ تا ۲:۳۰ پذیرایی نهار

۲:۳۰ تا ۴ لزوم فرهنگ‌سازی و معلولیت شناسی و آشنایی با برخورد و نیازهای این عزیزان در بین تمام اقشار جامعه به‌خصوص در مقطع دبستان و بحث و گفتگو در این باره توسط حاضرین در جلسه و اساتید بزرگوار

برنامه روز دوم همایش:

تشکیل ۴ گروه برای مطالعه میدانی دو مسیر

حد فاصل میدان کرج تا میدان بهشتی (خیابان شهید بهشتی) به سرگروهی استاد تراشیما و همراهی اینجانب سمیه زرآبادی که معلولیت جسمی حرکتی دارم و از ویلچر استفاده می‌کنم.

مسیر بعدی بلوار ماهان جهانشهر کرج بود که توسط سه گروه به سرگروهی استاد فوکوناگا و خانم فکوناگا و جناب مهندس پاشایی و با حضور سرکار خانم اسدی بزرگوار که ایشان نابینا هستند.

از ساعت ۸:۳۰ تا ۱ بازدید انجام گرفت.

بروشورهای مورد نیاز این بازدید به همراه نقشه دقیق هر مسیر بین اعضا توزیع شد تا بتوانند دیده‌های خود را بر روی نقشه علامت‌گذاری و یادداشت‌برداری کنند.

برای هر گروه ۲ تا ۳ ویلچر در نظر گرفته شده بود تا در تحقیق میدانی مهندسین بخش اجرای مناسب سازی بتوانند با نشستن بر روی آن تحقیقات واقعی‌تری را انجام دهند.

در ابتدا استفاده صحیح از ویلچر نحوه باز و بسته کردن و البته هدایت ویلچر بخصوص در عبور از موانع آموزش داده شد.

عزیزان هر گروه در محل‌های مشخص‌شده خود حاضر شدند و به نوبت این عزیزان بر روی ویلچرها نشستند و این بار با وسواس بیشتری به عدم رمپ و پل و تجاوزات واحدهای تجاری به معبر و قرارگیری نامناسب تجهیزات شهری – اعم از پست‌های برق، صندوق صدقات و… – ناهمسطح بودن کف معبر، کف سازی تزیینی با اختلاف سطح، موزاییک انقطاع، موزاییک‌های بریل، رعایت نشدن فواصل ۶۰ سانتیمتر از هر طرف موزاییک برای عبور ایمن عزیزان نابینا، قرارگیری موانع در مسیر موزاییک‌های بریل، خوردگی‌های آسفالت و ایجاد چاله‌های خطرناک، مشکلات جوی‌های روسی و وی شکل، اختلاف سطح خیابان و معبر عدم دسترسی به خیابان برای افرادی که از ویلچر استفاده می‌کنند، نبود دورچین جداکننده برای فضای سبز، اختلاف سطح مغازه‌ها، عدم وجود رمپ یا بالابر در مراکز خرید و پاساژها، رمپ‌های بسیار تند و بدون محافظ، عدم وجود تابلوی توقف مخصوص خودروی ویژه و عدم وجود سرویس بهداشتی ویژه افراد دارای معلولیت و بسیاری ایرادات و کاستی‌های دیگر که به‌صورت بسیار دقیق توسط اساتید و مهندسین و حضور شخص دارای معلولیت شناسایی شد.

در این بین مهندسین برای توجه بیشتر به کاستی‌ها و عیب یابی بهتر در مواجهه با موانع از صندلی چرخدار استفاده می‌کردند.

حضور رئیس بنیاد ایثارگران و بازدید ایشان از کارگاه و بحث و گفتگو با گردانندگان همایش.

ساعت ۱ تا ۲ به صرف نهار و پذیرایی گذشت.

۲ تا ۴ به تهیه پلن عملیاتی دقیق با علامت گزاری نواقص و اصلاحاتی باید انجام می‌گرفت جهت مطالعه گروهی انجام گرفت.

روز سوم همایش:

۸:۳۰ تا ۱۰ به برسی راه حل‌های پیشنهادی و برسی مشکلات و پیشنهاد چند پیشنهاد برای هر مشکل به طور اختصاصی در کاغذهای مجزا صورت گرفت که این پیشنهادات اصلاحی با همفکری اساتید مهندسین و افراد دارای معلولیت صورت گرفت و برای هر مشکل بیش از سه راه‌حل پیشنهاد شد.

۱۰ تا ۱۱:۳۰ سخنگوی هر گروه به توضیح پلن تهیه شده گروه خود پرداخت و اختصاصاً توضیح موانع برای کل حاضرین ارائه شد.

۱۱:۳۰ تا ۱:۳۰ هم تمام کاغذهای مربوط به موانع و راه‌حل‌های پیشنهادی و بررسی هر راه حل و حذف راه حل‌های ناکارآمد با توجه به راهنمایی اساتید علم مهندسین و تجربیات افراد دارای معلولیت و با توجه به قوانین موجود و موقعیت محیطی خاص هر مسیر حذف و موارد قابل انجام به تصویب رسید و نتایج برای کار اجرایی اتخاذ شد.

۱:۳۰ تا ۲:۳۰ صرف نهار و پذیرایی

۲:۳۰ تا ۳ نمایش کلیپی در مورد چگونگی تردد مناسب با استفاده از وسایل شخصی و عمومی اعم از مترو و اتوبوس با استانداردهای تائید شده جهانی انجام شد.

۳ تا ۴:۱۵ به جمع‌بندی و نظر دهی تک‌تک حضار ازجمله اساتید مسئولان شهری و معلولین درباره کلیت همایش و نکات پررنگی که در همایش دیده شد و انتقادات و پیشنهادات اختصاص داده شد.

۴:۱۵ تا ۴:۳۰ جناب آقای مهندس ارتقائی معاونت عمران استاندار البرز نظرات و پیشنهادات خود را در مورد این همایش به طور خاص و البته توصیه‌های مفیدی به پرسنل و کارمندان شهرداری ازجمله نظارت دقیق بر امر رعایت ضوابط مناسب سازی در ساختمان‌های تازه احداث برای دادن پایان کار و اعلام آمادگی کردند در جلسه معاونین عمرانی سراسر کشور و معاونت فنی سازمان برنامه‌وبودجه برای مدون کردن ضوابطی که راه خلاف از قوانین مناسب سازی برای ساختمان‌ها و فضاهای عمومی را ببندند و این قوانین لازم‌الاجرا شوند ایراد کردند.

در پایان گواهینامه‌ای مبنی برگذراندن این دوره برای حضار صادر و در روزهای بعدی به ایشان اعطا خواهد شد.

این همایش‌ها از سال ۹۰ به همت انجمن نعناع ژاپن و اساتید ژاپنی به مرور در حال برگزاری است و عملکرد آن روزبه‌روز بهینه‌تر و فراگیرتر شده و خواهد شد و گام مثبتی است برای فرهنگ‌سازی در حوزه مناسب سازی شهری برای افراد دارای معلولیت و کهن‌سالان و مادران همراه با کودک برای داشتن شهری مناسب. و رسیدن به این شعار که با زبان فارسی ایراد فرمودند: «شهری برای همه»

 

با تشکر از انجمن نعناع ژاپن به‌ویژه جناب پاشایی و اساتید محترم ژاپنی آقایان استاد تراشیما و استاد فوکوناگا و خانم فکوناگا و خانم مصلی نژاد مترجم گروه و مسئولین شهرداری که متولیان اصلی این همایش بودند که با زحمات و پیگیری‌های ایشان این اتفاق مثبت رقم خورد

از حضور سرکار خانم اسدی روشندل عزیز و پرسنل آگاه دلسوز و خدوم شهرداری کرج جهت حضور در این همایش تشکر می‌کنیم

و در آخر از جناب آقای یاوند عباسی نماینده ایثارگران وزارت کشور و جناب آقای مهندس ارتقایی از معاونت عمران استانداری کمال تشکر و قدردانی را داریم که با حضورشان اهمیت و حساسیت موضوع مناسب سازی را تأیید و تأکید فرمودند.

 

سمیه زرآبادی (نماینده معلولین جسمی حرکتی در همایش مناسب سازی کرج)


گزارش تصویری: سومین دوره کارگاه مناسب سازی معابر شهری در کرج برگزار شد

Close Comments

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *