سامانه بام چیست و چگونه به افراد دارای معلولیت کمک می‌کند؟

 سامانه بام چیست و چگونه به افراد دارای معلولیت کمک می کند ؟

چکیده مصاحبه پژوهشی:

– بانک اطلاعات مناسب‌سازی (بام) نخستین فهرست اماکن دسترس‌پذیر و وبسایت مرجع اطلاعات مناسب‌سازی در ایران است.

– در حال حاضر این سامانه از طریق رایانه قابل استفاده است ولی قرار است برای تلفن همراه نیز آماده شود.

– این سامانه می‌تواند تشویق کننده مراکز برای تسریع در مناسب سازی باشد.

– با بررسی‌های تخصصی و امتیازدهی کاربران مکان‌های نامناسب و کمتر مناسب نیز شناسایی و معرفی می‌شوند.

– بام در واقع بانک اطلاعات مناسب سازی است.

– فلسفه وجودی این سایت آن است که اگر معلولی در سطح شهر تهران بخواهد بداند که چه اماکنی برایش قابل دسترسی است به کمک این سامانه بتواند این مکان‌ها را در نزدیکترین محل و با کیفیت خدمت رسانی مورد قبولش پیدا کند.

– بام فعلاً فقط در تهران فعال است اما درصورت اعلام آمادگی مسئولان در شهرستان‌ها می‌توانیم با تمهیداتی صفحه خاص آنها را در این سامانه راه اندازی کنیم.

-حدود یک سال از آغاز فعالیت این سامانه می‌گذرد و با توجه به حجم کار در کلان شهری مثل تهران که شناسایی همه مکانها زمان بر است و مرتب نیز باید به روز رسانی شود، در همین مدت پیشرفت خوبی داشته است.

پژوهش خبری صدا وسیما: یکی از مهم‌ترین مواردی که افراد دارای معلولیت با آن مواجهند حفظ استقلال شخصی و برابری فرصت‌ها در استفاده از امکانات، اماکن و فضاهای مختلف شهری اعم از تفریحی، اداری، فرهنگی، ورزشی، درمانی و … است به گونه‌ای که بتوانند در مراجعه به این مکانها و رفع نیازهایشان،‌ از امکانات آنها مانند سایر افراد استفاده کنند. گرچه در سطح شهر مکان‌های مناسب سازی شده هرچند اندک وجود دارد اما در بسیاری از این موارد این مکانها برای آنها شناخته شده نیستند. تاکنون مرجعی که این مکانها را به صورت تخصصی به آنها معرفی کند وجود نداشته است و غالباً افراد این اطلاعات را از طریق بیان تجربیات شخصی و بطور شفاهی به یکدیگر منتقل می‌کردند. سامانه بام تلاشی است برای جمع آوری اطلاعاتی جامع و مکتوب و به‌روزشده در حوزه اماکن مناسب سازی شده برای معلولان. در مورد این سامانه و این که چگونه به معلولان کمک می‌کند آقای سهیل معینی مجری پروژه بام پاسخ می‌دهد.

بام چیست و چگونه به افراد دارای معلولیت و کم توان کمک می‌کند؟

سهیل معینی، مدیر عامل انجمن باور: بانک اطلاعات مناسب‌سازی (بام) نخستین فهرست اماکن دسترس‌پذیر در ایران و وبسایت مرجع اطلاعات مناسب‌سازی است. بام در واقع بانک اطلاعات مناسب سازی است و فلسفه وجودی این سایت آن است که اگر معلولی در سطح شهر تهران بخواهد بداند که چه اماکنی برایش قابل دسترسی است به کمک این سامانه بتواند این مکان‌ها را در نزدیکترین محل و با کیفیت خدمت رسانی مورد قبولش پیدا کند. مثلاً برای مراجعه به یک درمانگاه، رستوران، آموزشگاه هنری، پارک یا سینما و … از کجا بداند کدامیک از این معابر برایش قابل دسترس است.

بام چگونه کار می‌کند؟

این سامانه برای پاسخگویی و کمک به این افراد در شناخت اماکن دسترس پذیر راه‌اندازی شده است. یک تیم مرکب از افرادی که چک لیست‌های مناسب سازی را آموزش دیده‌اند به مراکز مختلف در سطح شهر سر می‌زنند و با نگاه تخصصی وضعیت مناسب سازی در این مکان‌ها را بر اساس استانداردهای لازم بررسی و درجه بندی می‌کنند و از طریق عکس و فیلم به تصویر می‌کشند و پس از رتبه بندی مراکز بر اساس میزان رعایت استانداردهای مناسب سازی حسب مورد به آنها مدال‌های طلا و نقره و برنز تعلق می‌گیرد. در مرحله بعدی این نقاط در روی نقشه شهر تهران با رنگهای مختلف مشخص می‌شوند. وقتی شخص وارد صفحه سایت می‌شود و روی نقشه برایش مشخص می‌شود که مثلاً کدام درمانگاه‌ها، با توجه به نوع معلولیتش،‌ برایش مناسب سازی شده و قابل دسترسی هستند.

در حال حاضر این سامانه از طریق رایانه قابل استفاده است ولی در فاز بعدی قرار است سامانه برای تلفن همراه نیز آماده شود. به این ترتیب خود سامانه به کمک سیستم GPS موقعیت مکانی فرد را تشخیص داده نزدیکترین مکان مناسب سازی شده مورد تقاضای فرد را به او نشان می‌دهد.

 

بام چه کمکی به توسعه مناسب سازی می‌کند؟

افرادی که به سامانه مراجعه می‌کنند می‌توانند نظرات و تجربیات خود را نیز در باره استفاده از آن مکانها و نقاط ضعف و قوت آنها با دیگران به اشتراک بگذارند و به این مکانها امتیاز بدهند. همچنین این سامانه می‌تواند تشویق کننده مراکز برای تسریع در مناسب سازی باشد چون به هر حال از طریق امتیازهایی که از سوی کاربران دریافت می‌کنند قطعاً در مراحل بعدی مراجعان بیشتری خواهند داشت.

یکی دیگر از اهداف این طرح آن است که بتواند علاوه بر معرفی مکان‌های مناسب، مکان‌هایی را که برای افراد ناتوان و کم‌توان مناسب نیستند را هم معرفی کند. از طریق بررسی‌های تخصصی و امتیاز دهی کاربران مکان‌های نامناسب و کمتر مناسب نیز شناسایی و معرفی می‌شوند. در نهایت نیز تکمیل هرچه بیشتر این اطلاعات، در زمینه‌های مختلف کمک‌کننده خواهد بود؛ ازجمله این‌که می‌توان با یک تغییر کوچک، مکان مورد نظر را دسترس‌پذیر کرد؛ این مکان‌ها می‌توانند سینما یا حتی رستوران باشد؛ به‌عنوان مثال می‌توان با ایجاد یک‌سری تغییرات و حتی یک مشاوره کوچک، یک سینما را تبدیل به فضایی کرد که همه افراد کم‌توان و ناتوان بتوانند از آن استفاده کنند. بنابراین مشاوره و تشویق به امر «مناسب‌سازی» نیز از جمله برنامه‌های این سامانه است.

می‌توان با یک تغییر کوچک، مکان مورد نظر را دسترس‌پذیر کرد؛ این مکان‌ها می‌توانند سینما یا حتی رستوران باشد؛ به‌عنوان مثال می‌توان با ایجاد یک‌سری تغییرات و حتی یک مشاوره کوچک، یک سینما را تبدیل به فضایی کرد که همه افراد کم‌توان و ناتوان بتوانند از آن استفاده کنند. مسلماً موضوع مشاوره و تشویق به امر «مناسب‌سازی» ازجمله برنامه‌های ما خواهد بود.

آیا این سامانه فقط در تهران است و یا در سایر شهرها چنین امکانی برای معلولان هم فراهم شده است؟

البته فعلاً فقط این سامانه در تهران فعال است اما این آمادگی وجود دارد که اگر مسئولان در شهرستانها نیز درخواست داشته باشند بتوانند با تمهیداتی صفحه خاص خود را در این سامانه داشته باشند. در صورت تأمین بودجه لازم از سوی بهزیستی و ستادهای مناسب سازی در استان‌ها می‌توانیم تیم آموزشی در اختیار آنها بگذاریم تا این سامانه را در شهر و استان خود فعال کنند.

حدود یک سال از آغاز فعالیت این سامانه می‌گذرد و با توجه به حجم کار در کلان شهری مثل تهران که شناسایی همه مکانها زمان بر است و مرتب نیز باید به روز رسانی شود، در همین مدت پیشرفت خوبی داشته است. البته هنوز جامعه هدف ما با این طرح آشنایی کافی ندارد و هنوز چندان تبلیغ نکرده‌ایم. با این حال یک سری از اماکن حتی برای تبلیغ کار خودشان هم که شده می‌خواهند با این سامانه به مردم معرفی شوند و این نشان می‌دهد که بخش خصوصی هم این رغبت را پیدا می‌کند که گروهی از مشتری‌ها به آنها اضافه می‌شوند. همچنین بانکهایی هم که مناسب سازی را شروع کرده‌اند و دوست دارند اقداماتشان تبلیغ شود. این سامانه فضای خوبی برای اطلاع رسانی و معرفی خدمات این قبیل مراکز برای معلولان است.

بودجه اولیه سامانه بام از طریق وزارت تعاون تأمین شده و اخیراً نیز سازمان بهزیستی اظهار تمایل به حمایت و همکاری کرده است که اگر تأمین اعتبار کند ظرف مدت یک سال این سامانه می‌تواند برای تلفن همراه نیز راه اندازی شود.

افتخارات بام

– بام کاندیدای بخش سایت‌های شهری و محله‌ای جشنواره وب و موبایل ایران در سال ۱۳۹۴ بود.

– اپلیکیشن بام رتبه دوم چهارمین جشنواره فضای مجازی و توان‌یابان ۱۳۹۵ را کسب کرد.

کلام آخر

از طریق اپلیکیشن بام (بانک اطلاعات مناسب سازی) ضمن شناسایی و معرفی اماکن دسترس‌پذیر، می‌توان با انجام اقدامات ترویجی و تبلیغاتی متناسب، نهضتی اجتماعی را برای تشویق مسئولان، سازندگان و دست‌اندرکاران شهری و ساخت و ساز ایجاد کرد تا در توسعه شهر، نیازهای ویژه اقشار دیگر (معلولان، جانبازان و سالمندان) را در نظر بگیرند.

یکی از اهداف این طرح همین است که بتواند علاوه بر معرفی مکان‌های مناسب، مکان‌هایی را که برای افراد ناتوان و کم‌توان مناسب نیستند را هم معرفی کند. سیستم امتیازدهی و طی ارزیابی که صورت می‌گیرد به مکان‌ها امتیاز می‌دهیم. همچنین به‌زودی از وضع مکان‌های موجود گزارشی ارائه خواهد شد که بسیار هم در زمینه‌های مختلف کمک‌کننده خواهد بود؛ ازجمله این‌که می‌توان با یک تغییر کوچک، مکان مورد نظر را دسترس‌پذیر کرد؛ این مکان‌ها می‌توانند سینما یا حتی رستوران باشد؛ به‌عنوان مثال می‌توان با ایجاد یک‌سری تغییرات و حتی یک مشاوره کوچک، یک سینما را تبدیل به فضایی کرد که همه افراد کم‌توان و ناتوان بتوانند از آن استفاده کنند. مشاوره و تشویق به امر «مناسب‌سازی» از دیگر خدماتی است که این سامانه می‌تواند ارائه کند.

پژوهش خبری//پژوهشگر: فریفته هدایتی

منبع: خبرگزاری صداوسیما

 

Close Comments

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *