همایش مناسب سازی ساختمانها و فضای شهری برای معلولین در قزوین

در راستای اجرای قانون فضاسازی شهری برای معلولین ایجاد فرصت‌های برابر اجتماعی، اقتصادی با تسهیل در مبلمان شهری استاندارد و باروری استعدادها، حلاوت حضور در اجتماع و فعالیت‌های ورزشی، اجتماعی معلولان، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین «همایش مناسب‌سازی ساختمان‌ها و فضاهای شهری برای معلولین» را در تاریخ سه‌شنبه ۵ بهمن‌ماه سال جاری با حضور دکتر امامقلی عضو هیئت‌مدیره سازمان و اعضاء سازمان برگزار نمود.

دکتر امامقلی در ابتدای این مراسم ضمن عرض خیرمقدم عنوان کرد: قوانین لازم در راستای مناسب‌سازی فضای شهر برای حضور معلولین در جامعه وجود دارد و توجه به حقوق شهروندی معلولین باید با رعایت کردن این قوانین مناسب‌سازی فضای شهری و ساختمان‌های عمومی صورت پذیرد.

در ادامه این همایش مهندس محمدهاشم عزت‌ور با اشاره به ضوابط و قوانین حمایت از حقوق معلولین در ایران افزود: در سال ۱۳۶۸ ضوابط حمایت از معلولین به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران باهدف سازمان‌دهی وضع موجود و شکل بخشیدن به فضاهای شهری برای افراد معلول جهت دستیابی به استقلال فردی و حقوق اجتماعی رسید که می‌توان از آن به‌عنوان اولین قدم جدی درزمینهٔ مناسب‌سازی فضای شهری برای معلولین نام برد.

وی اظهار داشت: در ضوابط و قوانینی که به تصویب رسیده است تمام شرایط دسترسی آسان ازجمله استفاده از پارکینگ، سرویس بهداشتی و … برای معلولین دیده شده است ولی متأسفانه این قوانین به مرحله اجرا درنمی‌آید؛ که این موضوع بیانگر عدم آگاهی از درک نیازهای جامعه، مشکلات موجود افراد معلول و… است که اگر این مشکلات در فضاهای شهری برای معلولین مرتفع گردد ضمن کاهش بار مالی باعث ایجاد امنیت روانی برای معلولین و اجتماع می‌گردد که تأثیر بسزایی در صنعت گردشگری و دیگر موارد دارد.

خانم زینب صادقی کارشناس ارشد مطالعات شهری در خصوص فضای شهری مناسب عنوان کرد: در راستای رعایت حقوق شهروندی و انسانی باید به معلولان و مسائل پیش روی آن‌ها توجه کرد، در برآوردهای جهانی حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد هر جامعه را معلولین تشکیل می‌دهند. ناآگاهی فرهنگی و اجتماعی تأثیر بسزایی در محرومیت حقوق شهروندی معلولین دارد که باعث دوری این قشر از جامعه می‌شود. فضای شهری مناسب باید جزء بالاترین اولویت در برنامه‌ریزی شهری باشد و با اجرایی نمودن ضوابط و قوانین موجود شهر برای کلیه شهروندان مورد دسترس قرار بگیرد.

 

منبع:

http://www.qeng.ir/sysnews/cid/13437

Close Comments

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *