ما چه کار می‌کنیم؟

بانک اطلاعات مناسب‌سازی (بام)

بانک اطلاعات مناسب‌سازی (بام) نخستین فهرست اماکن دسترس‌پذیر در ایران و وبسایت مرجع اطلاعات مناسب‌سازی است.

این سامانه اطلاعات مکانی مبتنی بر وب، درحقیقت محصول فاز یکم پروژه شناسایی اماکن مناسب‌سازی شده برای افراد دارای معلولیت بوده که قرار است در فازهای بعدی، بازدید نقاط باقیمانده، انتشار اطلاعات به‌دست آمده و تکمیل وبسایت، و طراحی و انتشار اپلیکیشن موبایل آن نیز انجام شود.

در شهر تهران فضاهای قابل‌استفاده برای افراد دارای معلولیت وجود دارند، هرچند بسیار کم تعداد، اما این فضاها به دلیل عدم اطلاع‌رسانی، مورد استفاده افراد با کم‌توانی‌های جسمی قرار نمی‌گیرند. اگر معرفی دقیقی از این خدمات و میزان دسترسی و استفاده از آن‌ها برای افراد دارای معلولیت باشد، هم امکان مراجعه به آن فضاها افزایش می‌یابد و هم جامعه از نیروی بالقوه این افراد، که به دلیل شرایط نامناسب گوشه‌گیر شده‌اند، استفاده می‌کند.
تاکنون اطلاعاتی جامع و مکتوب و به‌روزشده در این حوزه در دسترس نبود. این اطلاعات بیشتر به صورت تجربیات شخصی و بدون کار تخصصی و به صورت شفاهی منتقل می‌شد. به این صورت که مثلاً افراد یا انجمن‌های مرتبط، تجربیات خود را (مثلاً اینکه فلان رستوران امکان استفاده دارد یا سرویس بهداشتی‌اش مناسب است و کارمندانش همکاری می‌کنند) در گفتگوهای روزمره و به صورت پیشنهاد به دوستان خود بازگو می‌کنند.

ایده بام این بود که با تحقیق و بازدیدهای میدانی از اماکن شاخص عمومی شهر تهران و سپس شهرهای دیگر کشور، وضعیت آنها را با استفاده از استانداردهایی که به‌دقت تنظیم شده‌اند، ارزیابی کنیم و پس از جمع‌آوری داده‌ها و بررسی و پردازش آنها، بانک اطلاعاتی جامع از اماکن مناسب افراد معلول در وبسایت و اپلیکیشن موبایل، همراه با نقشه‌های قابل جستجوی آنلاین، برای استفاده عموم کاربران در دسترس باشد.

پروژه شناسایی اماکن مناسب‌سازی شده برای افراد دارای معلولیت با هدف شناسایی اماکن شاخص عمومی مناسب‌سازی شده، توسط انجمن باور انجام می‌شود و خروجی اصلی آن، ارائه اطلاعات گردآوری‌‌شده در کاربری‌ها و دسته‌بندی‌های مشخص در قالب بانک اطلاعات مناسب‌سازی (بام) است.
با انجام این پروژه ضمن شناسایی و معرفی اماکن دسترس‌پذیر، می‌توان با انجام اقدامات ترویجی و تبلیغاتی متناسب، نهضتی اجتماعی را برای تشویق مسئولان، سازندگان و دست‌اندرکاران شهری و ساخت و ساز ایجاد کرد تا در توسعه شهر، نیازهای ویژه اقشار دیگر (معلولان، جانبازان و سالمندان) را در نظر بگیرند.

افتخارات

بام جزو کاندیداهای بخش سایت‌های شهری و محله‌ای جشنواره وب و موبایل ایران در سال ۱۳۹۴ بود.

اپلیکیشن بام رتبه دوم چهارمین جشنواره فضای مجازی و توان‌یابان ۱۳۹۵ را کسب کرد.

مقاله با عنوان «ارزیابی قابلیت دسترس‌پذیری خدمات حمل و نقل عمومی شهری از منظر افراد دارای معلولیت (مطالعه موردی: ایستگاه‌های متروی تهران)» که از نتایج داده‌های این پروژه است، مقاله برتر در همایش ملی مناسب‌سازی اماکن و معابر (بهمن ۱۳۹۵) شناخته شد.
 

همکاران و همراهان پروژه

بازتاب‌های پروژه در رسانه‌ها

Close Comments