جایزه کمیسیون اروپا برای افزایش دسترسی در زندگی شهری

Access City Award 2017 - Chester

Access City Award 2017 – Chester – Photo

کمیسیون اروپا اعلام کرد شهر چستر انگلستان برندهٔ جایزهٔ دسترسی شهری شد. چستر به دلیل اقدامات فراگیر برای افراد دارای معلولیت در نواحی مختلف به‌خصوص نواحی توریستی، از بین ۴۳ شهر از بیست و یک کشور اروپایی انتخاب شد.

جایزه همزمان با روز جهانی معلولان در روز ۳ دسامبر و کنفرانس روز معلولان در ۲۹ نوامبر، اهدا گردید. بندر روتردام، جومالا، لوگو، کخلفتئا، آلساندریا و فونچال هم به خاطر بهبود دسترسی شهروندان معلول و سالمند، جایزه دریافت کردند.

هنگام اهدای جایزه، ماریان تیسن (مسئول اشتغال، روابط اجتماعی، مهارت و رشد شغلی) شادی خود را برای دستاوردهای چستر در بهبود شرایط برای ساکنان دارای معلولیت ابراز کرد و گفت: «چستر تلاش می‌کند تا میراث‌های تاریخی و فرهنگی خود را برای افراد دارای معلولیت که شایستهٔ بهترین‌ها هستند، مناسب سازد. معلولان باید در تمام زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، گردشگری و… مشارکت کنند. از همین‌جا به چستر برای پیشبرد راهکارهای زندگی آسان برای همه تبریک می‌گویم.»

با مناسب‌سازی اماکن توریستی و امکان رفت‌وآمد با ویلچر، چستر ثابت کرد که دسترسی‌های گردشگری برای همه است. نکتهٔ حائز اهمیت این است که نه تنها بخش‌های دولتی، بلکه مؤسسات خصوصی هم برای بهبود شرایط فعالیت می‌کنند. هیئت‌داوران اروپا به دلیل امکانات و اقدامات و همچنین هدف‌گذاری معلولیت شدید، تقدیر ویژه‌ای کرد. چستر نه تنها به خاطر فعالیت‌های چشمگیری که تاکنون داشته است، بلکه به خاطر برنامه‌ها و اقدامات بلندمدتش برای آینده، برجسته است.

 

شهرهای دیگر تقدیر شده

روتردام (هلند) – جایگاه دوم

روتردام ابتکارهای فراوانی از قبیل افزایش آگاهی در روابط عمومی و هدف‌گذاری در رفع نیازهای خاص شهروندان با معلولیت‌های متفاوت انجام داده است. همان‌طور که وضع قوانین مناسب‌سازی در کشور هلند بسیار گسترده است، جای دارد روتردام را هم به‌عنوان شهری بشناسیم که در رفع نیازها و به‌کارگیری معلولان در کنار افراد سالم فعالیت دارد.

جومالا (لتونی) – جایگاه سوم

شهر جومالا به دلیل فعالیت‌های مداوم خود برای اطمینان دادن از دسترسی آسان، جذب توریست در این شهر ساحلی و فعالیت‌هایی برای ساکنان خود در زمینه‌های اشتغال، رفت‌وآمد، و تحصیل، تأثیرگذار است. برای حمایت و پشتیبانی از زندگی فعال افراد دارای معلولیت و سالمند، فعالیت‌های گسترده در بیرون از منزل به آن‌ها ارائه می‌شود. اقداماتی در این شهر برای فعال نگه‌داشتن سالمندان و مشارکت‌های آنان در سازمان‌های غیردولتی، سبب تقدیر کمیسیون اروپا گردید.

لوگو (اسپانیا) – شهر هوشمند

شهری در شمال غرب اسپانیا که توجه ویژه‌ای به خاطر دستاوردهای کلی و مشمول در معلولیت، به‌کارگیری بخش‌های خصوصی و دولتی در فعالیت‌ها را به دست آورد. لوگو برنامه‌های حمایتی برای اشتغال انجام می‌دهد و از فناوری اطلاعات و ارتباطات جدیدی در سیاست‌های مناسب‌سازی استفاده می‌کند. همچنین توجه خاصی را به ظرفیت اجتماعی قشر سالمند جلب می‌کند.

کخلفتئا (سوئد) – متعهد در بهبود شرایط محیط کار

کخلفتئا شهری واقع در سوئد است که به دلیل بهبود شرایط محیط کار برای جمعیت سالمند و معلول جامعه، جایزه ویژه‌ای دریافت کرد. هیئت‌داوران اروپا کخلفتئا را به‌عنوان شهری شناخته است که در آن بسیاری از افراد دارای معلولیت مشغول کارند. کخلفتئا با استخدام ۲۰ نفر که شناخت خوبی از معلولیت دارند، سالیانه برای ۷۰۰ فرد دارای معلولیت اشتغال‌زایی می‌کند.

آلساندریا (ایتالیا) – متعهد در مداومت دسترسی در شرایط نامناسب مالی

اقدامات آلساندریا نشانهٔ این است که با بودجهٔ کم هم می‌توان ایده‌های عالی و تعهد کافی داشت. باوجود مشکلات مالی شدید، آلساندریا مناسب‌سازی را در رأس موارد موردبحث گذاشته است. آلساندریا دستاوردهای مهمی دارد که شامل ابتکار در افزایش آگاهی، گنجایش اجتماعی و ساخت زمین‌های بازی می‌شود.

فونچال (پرتغال) – متعهد به دسترسی آسان حتی در شرایط نامساعد جغرافیایی

جزیره‌ای است که باوجود زمین‌های سخت آتشفشانی، دیگران را مطمئن می‌کند که تمامی سواحل، اماکن، تاکسی‌ها، هتل‌ها و مکان‌های عمومی در دسترس است. چراکه توریست‌ها و ساکنان دارای معلولیت حقی برابر افراد سالم در لذت بردن از تعطیلات خود دارند.


منبع: European Commission rewards British city Chester for enhancing accessibility in its city life

مترجم: ستاره خلیلی نژاد

Close Comments

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *