چرا موزه ملی ایران برای افراد دارای معلولیت دسترس‌پذیر نیست؟

دسترسی سخت در موزه های ایران

قدمت ساختمان موزه ملی ایران به ۸۰ سال می‌رسد. یقیناً آن زمان این اندیشه حاکم نبوده که افراد کم‌توان یا معلول به چنین فضایی دسترسی داشته باشند. پله‌های زیاد و در نظر نگرفتن رمپ و یا راهی آسان‌تر برای آمد و شد، تأییدی بر این فرضیه است، اما اکنون که جهان برای پوشش دادن این نقیصه راهکارهای متعددی را به اجرا گذاشته، چرا هنوز در برابر آماده کردن و در دسترس قرار دادن بناهای تاریخی و موزه‌های ایران، نوعی مقاومت نشان داده می‌شود؟

در شرایطی که موزه‌ها حتماً ورودی خود را به رمپ و یا سطحی شیب‌دار، بالابر صندلی‌های چرخ‌دار، آسانسور و یا حمل‌کننده‌های مکانیکی مجهز می‌کنند و راهنماهای مسلط به زبان ناشنوایان در موزه‌ها و اماکن تاریخی مستقر می‌کنند، ماکت‌های برجسته برای لمس کردن افراد نابینا در کنار اشیاء اصلی موزه قرار می‌دهند، تابلوی توضیحات را به خط بریل مجهز می‌کنند و راهنمای صوتی در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارند، چرا موزه‌های ایران، به‌ویژه موزه مادر کشور در زمان، متوقف و دچار نوعی ایستایی شده‌اند و نه‌تنها به این امکانات مجهز نیستند، بلکه حتی برای بازدیدکننده عادی هم خدماتی به فراخور هزینه‌ای که دریافت می‌کنند، ندارند.

امکان لمس نسخه ای از نقاشی های قدیمی برای نابینایان در اروپا

امکان لمس نسخه‌ای از نقاشی‌های قدیمی برای نابینایان در اروپا

دشواری دسترسی به این موزه از همان ورودی مشخص است، وقتی‌که هیچ بالابر و یا رمپی برای تردد صندلی‌های چرخ‌دار و یا افراد کم‌توان تعبیه نشده و یا در داخل موزه که به دلیل فرسودگی بنا، کف‌پوش‌هایش برآمده شده‌اند و هنگام رفت‌وآمد افراد نابینا حتماً ایجاد مزاحمت می‌کنند. برای دسترسی به طبقه دوم موزه ایران باستان نیز هیچ وسیله بالابری وجود ندارد و بازدیدکننده یا باید زحمت بالا رفتن از پله‌ها را بکشد و یا فقط به دیدن آثار طبقه اول اکتفا کند. سرویس‌های بهداشتی این موزه نیز برای کودکان، کهن‌سالان و همچنین افراد کم‌توان به‌هیچ‌وجه قابل‌استفاده نیست.

باوجود افزایش نرخ موزه‌ها در سال‌های اخیر، نه‌تنها به تجهیزات موزه‌های کشور اضافه نشده، بلکه گاه دسترسی به بروشورهای مربوط به اشیاء موزه‌ای هم برای همه بازدیدکنندگان امکان‌پذیر نیست. این فقط مشکل موزه مادر ایران نیست که راهنمای صوتی یا تابلوهایی مجهز به خط بریل ندارد، بلکه تمام موزه‌های کشور محروم از این امکانات هستند.

 


منبع: ایسنا

Close Comments

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *